A zase něco o rekondicích

24. srpna 2018 v 12:02 | Růžena |  Rekondice
REKONDICE - ten název je dnes používán velmi často.
Ale co to vlastně rekondice je? Nepodařilo se mě dohledat, kdy byla ta úplně první, ale 1965 nebo 1963. Už jsem tady zmapovala kdy a jak rekondice vznikly. Ale tentokrát trochu jinak. Dříve rekondiční pobyty zajišťovala a financovala FN Plzeň. MUDr. Piroch nadšený německým modelem dokázal vymoci na nemocnici pořádání těchto vzdělávacích programů. Pacientovi byla vystavena pracovní neschopnost po dobu rekondice. Proto také panovala vojenská kázeň, diabetici byli jako v nemocničním procesu. Lékař zodpovídal "vlastním krkem" za všechno. Proto nikdo nesměl rekondici opustit a dost se všechno hlídalo. Ale i přes přísný režim byl o pobyty zájem. Léty se utvořila parta těch, kteří jezdili pravidelně. To byli ti, kteří se chtěli vzdělávat a záleželo jim na svém zdraví.
V té době neexistoval Svaz diabetiků. Byl Svaz invalidů, pod který spadala všechna onemocnění. Po roce 1990 se Svaz invalidů rozdělil na jednotlivá onemocnění a vznikl Svaz diabetiků. Tady v Plzni byli první členové hlavně z řad účastníků rekondic. Protože SD bojuje za práva a vymoženosti, sdružuje a vzdělává diabetiky.
Čím víc o tom přemýšlím, mám pocit, jestli první rekondice nebyla právě u nás. Samozřejmě se mohu mýlit. Dnes se rekondicí nazývá kdejaký pobyt. Ale ta původní - to bylo důkladné studium vlastní nemoci a těžké pilování toho co nesmím a naopak musím. A hlavně sebekázeň a zase sebekázeň. To pochopitelně odpovídalo své době. Tenkrát nic lepšího nebylo.
Dnes se na rekondicích učí, jak si moci zahřešit, a mít přitom dobré glykémie. Doba je jiná a pro nás diabetiky hodně jiná. Ale ty plzeňské rekondice jsou stále plné vzdělávání, odborných přednášek, informací o všem, co se děje ve světě, jaké jsou nové možnosti.
Jen na jejich pořádání spolupracují dva subjekty. Svaz diabetiků zajišťuje ubytování, stravování, Diabetologické centrum dodává špičkové zdravotníky.
Hlavně aby tohle partnerství vydrželo co nejdéle! Usmívající seRůžena
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama