Červen 2018

Roztoky

17. června 2018 v 9:09 | Růžena |  Rekondice
Druhy rekondičních pobytů se neustále vylepšují. Týdenní Žinkovy určené pro fyzicky zdatné diabetiky jsou asi nejstarší. Víkendová rekondice pro diabetiky s komplikacemi. Týdenní rekondice v Grádlu s MUDr. Šifaldou, víkendová pro mladé od 15 let a víkendová pro pumpaře.
V loňském roce byla historicky první rekondice pro mladé diabetiky. Konala se ve spolupráci Diabetologického centra a dětské diabetologie. Cílem této rekondice je usnadnit mladým diabetikům přechod z dětství do dospělosti.
Víkendová rekondice pro diabetiky s pumpou a pro ty, kdo používají senzory, se neustále zdokonaluje. Na tuhle rekondici jezdí i rodinní příslušníci. Letos už jich bylo 8. Vesměs partneři mladých diabetiků. Zúčastnili se všech přednášek, zapojovali se do diskuzí. A opět historicky první bylo školení partnerů. Probírala se první pomoc při hypoglykémii. Píchal se glukagon. Nikdo neuniknul a opět při tom byla spousta legrace. Krásné je, že naši partneři mají zájem získávat informace o diabetu a pomáhat nám. A také to, že lékaři mají zájem naše partnery vzdělávat.
První den po večeři dostanou všichni diabetici senzor. Poté se proberou možnosti úpravy inzulínu při sportu. Druhý den byl výlet do Nižboru cca 20 km. Po návratu se stáhly senzory a probírali jsme, co kde bylo dobře nebo špatně. V praxi ověřovat své znalosti a mít možnost hned zjistit, kde se stala chyba. To je ten nejlepší způsob léčby, který prostě nejde dělat ambulantně.
V sobotu byly přednášky, odpoledne výlet na Křivoklát. Večer opět přednášky. V neděli byly jednotlivé pohovory a vydávání lékařských zpráv.
Rekondice byla opět velmi vydařená. Tak zase za rok.
Růžena

A zase trochu jinak

17. června 2018 v 8:14 | Růžena |  Rekondice
Diabetické rekondiční pobyty se konají už skoro 60 let. Mění se lékaři, sestry i způsob "výuky". Jako se mění doba - pro nás diabetiky jen příznivě - změnil se a to dost podstatně i vztah zdravotník - pacient. Místo titulů oslovujeme lékaře i sestry jménem, můžeme diskutovat v podstatě o čemkoli. Zdravotní personál je pro účastníka rekondice kamarádem a vždy při ruce při řešení problémů. Co je zvláštní je i chování diabetiků samých. Někteří jsou ve znalostech diabetu na velmi vysoké úrovni a i ti předávají své zkušenosti těm méně znalým. Zúčastnila jsem se mnoha rekondičních pobytů. Na různých místech, s různými lidmi ať už mladšími nebo staršími. Zažila i různé lékaře i sestry. Všechny rekondice ale měly vždy jedno společné. A tím je kolektiv nebo prostě parta. Přemýšlela jsem nad tím, čím to může být. Všichni táhnou za jeden provaz, je spousta legrace, nikdo nikoho nepomlouvá, vzájemně si pomáhají. Zdravotníci prokládají své přednášky humorem a odlehčují je i otázkami typu "jak má paní doktorka velkou nohu" nebo luštěním morseovky. Tohle se prostě musí zažít, aby člověk pochopil. A výsledkem toho všeho je dobře edukovaný diabetik. V takovýchto podmínkách se totiž informace vstřebávají úplně jinak. Diabetici, kterým záleží na svém zdravotním stavu, se na rekondice opakovaně vrací. Ono je totiž stále něco nového a i pouhé opakování a procvičování je velmi důležité. Sláva rekondicím. Usmívající se
Růžena