Leden 2018

Rekondice mladých

4. ledna 2018 v 11:23 | Růžena |  Rekondice
Začátkem listopadu 2017 se uskutečnila první svého druhu rekondice pro mladé diabetiky od 15 do 30 let. Smyslem této rekondice je přechod mladých diabetiků z dětství do dospělosti. Proto byla pořádána napůl diabetologickým centrem a napůl dětskou klinikou. První byla i v tom, že vedoucí lékařka MUDr. Picková je sama diabetičkou.
Říkejte mi Klárko.
Tím se představila nová lékařka - vysportovaná mladá dáma s viditelně nošenou pumpou a senzorem. A byla naše. Pro účastníky byla Bohem i kamarádkou. Nutno dodat že i vzorem. Ranní venkovní rozcvičky vedla Klárka a bylo vidět, že je to její denní chléb. Přednášky byly trochu jiné vzhledem k věku účastníků, spíše se pilovaly základy. Ale i tady rekondice začínala zavedením senzorů. Po večeři se probírala léčba a úpravy léčby. Druhý den byl celodenní výlet Šumavou. 18 km. Po návratu se kontrolovaly pumpy a senzory a probírala pochybení. Dietní sestra probírala a pilovala správný způsob stravování. A opět vznikl krásný kolektiv. Byla i spousta legrace, když lékař z dětského předával již plnoleté do péče diabetologického centra. Během kursu děti ve skupinách soutěžily ve znalostech dia i nedia a na konci se hodnotily výsledky. Cen bylo spoustu, tak byly odměněni v podstatě všichni, ale vítězové víc.
Rekondice se povedla, určitě rozptýlila pochybnosti mladých lidí, kteří šli "do neznáma". A už se domlouvali na příští rok. Co může být krásnější, než když se mladý člověk dobrovolně zajímá o své zdraví?
Tak zase příští rok. Zdraví Růžena

Rekondice

4. ledna 2018 v 10:39 | Růžena |  Rekondice
Konstantinovy lázně
Rekondice pro diabetiky s inzulinovou pumpou. Druhá svého druhu. Vedoucí lékařka MUDr. Brožová opět nezklamala. I když musím říct, že zdravotní tým komplet je neuvěřitelný. Někdo se nad tím může pozastavit, ale já vlastně neustále srovnávám a vzpomínám na doby minulé. Jiná je rekondice pro člověka, který se zúčastní prvně, nebo po desáté, ale pro nás,kteří pamatujeme MUDr. Pirocha je to pomalu říše snů. Dříve jsme měli základní informace. Ale je jasné, že vzhledem k době, kdy nebyly kvalitní inzulíny, pořádné stříkačky a jediné, co pro nás bylo dané, byla ukázněnost, Benediktovo a Lestradetovo činidlo. Podle míry ukázněnosti byly výsledky. Nikdy jsme nevěděli, jakou nám naměřili glykémii. Ti co to uměli a obměkčili sestřičku, se výsledek dozvěděli. Ale nebylo to pravidlem. Dnešní léčba spočívá v tom, naučit pacienta tolik, co je schopen pochopit. Ti chytřejší nebo snaživější mohou znát to, co lékaři. tedy v rámci diabetu. Podotýkám, že to je praxe Diabetologického centra a rekondic. Prostě nás učí, abychom se mohli léčit sami a na kontroly docházet ke konzultacím. Pro člověka, který žije s diabetem a musí řešit různé zádrhele a překážky, jsou informace a umění s nimi zacházet velmi důležité. V dnešní době je slovo Rekondice dost zneužívané. Ty naše jsou o předávání znalostí lékařů pacientům. O přátelské formě výuky a předávání zkušeností. O kolektivech lidí, které na rekondicích vznikají a vzájemně si pomáhají. A tyhle kolektivy se rozrůstají a přibírají nové pacienty, kteří potřebují pomoc a lidský přístup.
A za to musím poděkovat jak lékařům, tak sestřičkám, ale hlavně Prof. Rušavému. To on začal tuhle novou cestu léčení a vybudoval Diabetologické centrum. Ale o tom příště.

Rok 2017

4. ledna 2018 v 9:45 | Růžena |  Naše činnost
Rok 2017 pro mne nebyl zdravotně nejlepší, proto píšu shrnutí až teď.
Pro Svaz diabetiků byl ovšem, troufnu si říct, přelomový. VYCHÁZKY. Je nás stále víc a chodíme čím dál tím častěji. Což je bezvadné, protože cukrovka a pohyb mají jít ruku v ruce. PLAVÁNÍ. Stále plaveme. Plavou sice starší ročníky, ale plavání je velmi přínosné v každém věku. VÝLETY. Letos byly dva. Na jaře sklárna Joska v Bodenmais, velké Javorské jezero, na podzim sklárna Moser, zámek Klášterec nad Ohří. Už nebyl problém naplnit autobus. DIVADLO. Na jaře ochotnické s Monikou, na podzim Velké plzeňské a nádavkem v Novém divadle muzikál, v němž zpíval Martin Hucl - náš člen. Den pro zdraví v listopadu byl zase o něco dál než vloni. Konečně REKONDICE, snad náš nejdůležitější projekt. Na jaře tradiční Žinkovy pro stále mladé diabetiky, v září týdenní s MUDr. Šifaldou v Grádlu, víkendový pro diabetiky s postižením v Žinkovech, v říjnu víkendové Konstantinovy lázně pro pumpaře a v listopadu nová rekondice pro mladé diabetiky od 15 - 30 let. Přelomové je také zapojování mladých lidí do fungování SD. Máme 3 nové členy výboru, na jaře uspořádali víkendovou akci- výlet do Žlutic pro mladé. Výlet se jim vydařil a v letošním roce už plánují další. Takže započala generační výměna ve SD. I nebo hlavně díky rekondičním pobytům se diabetici poznávají lépe, komunikují i mimo rekondice. Spojuje je společný zájem, kterým je dobrá kompenzace diabetu. Monice se narodilo krásné zdravé dítě, takže letos bude divadlo bez Moniky. Rok jsme zakončili v sobotu 30.12. společnou návštěvou kostelíka U Jiřího. Už tradiční akce rozloučení s rokem. Kostelík otevřeli jen pro nás a s výkladem. Skončili jsme na společné kávě, abychom si popřáli do nového roku.
Rok 2017 byl pro nás velmi úspěšný. Můžu nám jen popřát, aby i ten 2018 byl stále dobrý.
A tak jak se přeje: Krásný pohodový rok 2018 plný pěkných glykémií, dobrých mezilidských vztahů a dostatek chuti do společné práce všem přeje
Růžena