Život s cukrovkou

6. dubna 2015 v 14:26 | Růžena |  Život s cukrovkou
Máme tady jaro. Jaro znamená velký úklid, přesazování bonsají a dát zkrátka všechno do pořádku, aby to bylo pěkné. Pěstuji bonsaje. Je to velmi příjemný i když náročný koníček. Náročný hlavně na čas a trpělivost. Úžasný na psychiku. Jablůňka už má hodně nalitá poupata, skoro všechny stromečky už mají miniaturní lístečky. Prostě nádhera.
Už jsem se zmiňovala, že pro diabetika je psychika velmi důležitá. Proto je dobré mít něco, co nás povznáší. V mladším věku pro mne hodně znamenala kultura. Tu jsme mohli v jakémkoli množství i v pro nás diabetiky "dobách kamenných." V zaměstnání bylo pohybu dost, ještě pravidelné domácí cvičení, takže záliby spíše duchovní. Teď když nechodím do práce, musí být koníčky hlavně pohybové, ale i duše chce svoje. Prostě od každého něco.
Život s cukrovkou je dost podobný tomu bez cukrovky. Má ovšem svá specifika. Tak mě napadá, že cukrovka je vlastně jako milenec-milenka. Člověk by měl dělat všechno pro to, aby byla spokojená. Kdo tohle pochopí a řídí se tím, je z valné části v pohodě. Cukrovka je jednou z nemocí, kterou můžete ovlivnit sami. Je to výhoda i nevýhoda. Pro spoustu lidí je mnohem snazší polykat tablety, než měnit životní návyky. Hlavně pro ty, u kterých se zjistí diabetes v dospělém věku. Pro každého diabetika to znamená začít se starat o to co jím a kolik toho jím. Snažit se hýbat. Jakkoli, ale hýbat. Už i proto, abychom předcházeli dalším onemocněním. Lidé se zdravým životním stylem jsou na tom většinou líp. Píchat si inzulín a počítat s tím, že s množstvím vpichů mohou začít komplikace se vstřebáváním inzulínu. Po těch 30 - 40 letech určitě ano. Musíme počítat s tím, že každé sebemenší onemocnění nám cukrovku většinou zhorší. Proto je dobré se vzdělávat, abychom na to byli schopni zareagovat.
Jednu výhodu, alespoň pro mne, cukrovka má. Nutí člověka dělat věci, které by možná nedělal. Nazývám to nakopnutím. To přišlo vždy v okamžiku, kdy se mě někdo snažil přesvědčit o tom, že něco nemůžu nebo nezvládu proto, že jsem diabetik. V hlavě se rozsvítí červená kontrolka: Já tě ukážu, co může diabetik. Nikdy se nestalo, že bych něco nezvládla z důvodu diabetu.
A pak je tu ještě nevýhoda. Ošklivá a zlá. Ta přijde, když se snažíte žít podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a výsledky tomu neodpovídají. Ale to se prostě občas stane a je dobré vědět, že se to prostě může stát a že zase bude líp. To mně osobně na cukrovce nejvíc vadí. Ale je to tak.
Kdyby byl někdo hodně zoufalý, lidé si rádi kladou otázku :Proč zrovna já? Uvědomte si, prosím, že jsou mnohem horší nemoci, se kterými se nedá dělat vůbec nic. My, diabetici, můžeme bojovat. Nakonec to děláme pro sebe, pro své zdraví.
Krásné jaro a hodně sluníčka Mrkající přeje Růžena
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama