Duben 2015

Dia vycházka

23. dubna 2015 v 17:14 | Růžena |  Naše činnost
11.4. jsme vyrazili na Krkavec. V Plzeňském rozhlase odvysílali den a čas výletu. Přišel jeden nový člen, právě díky rozhlasové upoutávce. Šlo nás pět. Ale já stále doufám, že výlety budou fungovat. Jen se musíme dostat do podvědomí lidí.
Opět bylo fantastické počasí. Jako když jsme šli okolo rybníků. Cesta tam je dlouhá 5 km, zpátky jxme šli jinudy, pouhé 4 km. Takže jsme ušli 9 km, to je slušné. Navíc notný kus do vršku. Tohle společné putování má tu výhodu, že když se povídá, i velký kus cesty uběhne tak nějak nepovšimnut. A my měli jako bonus cestou krásy jarní přírody. První lesní kvítky, narašené stromy a keře. Musím přiznat, že jsme se vraceli notně ušlí. Alespoň já, Naďa i Pepa. Jak jsem byla šťastná, že jsem měla doma hotový oběd. Ale zvládli jsme to. Výlet se nám všem líbil a byli jsme rádi, že jsme šli.
Příští výlet bude 16.5. a cílem budou pískovce pod zámečkem.-Už teď se moc těším.
Růžena

Členská schůze

23. dubna 2015 v 16:40 | Růžena |  Naše činnost
7.4. se konala letošní první členská schůze. Účast byla dobrá, zúčastnilo se kolem 100 členů.
Škoda byla, že dětský soubor z domova dětí Domino, který měl mít vystoupení, nepřišel. 80 % dětí omarodilo. Zprávu o činnosti přednesla naše předsedkyně Hana Boulová. Odbornou přednášku měla tentokrát MUDr. Pytlíková.
Je zvláštní, že v průběhu let slýcháváme vlastně stále jedno a totéž. Tak by to určitě vyjádřil laik. Přesto každý lékař dokáže problém "diabetes" vyjádřit jinak. Tahle přednáška byla taková jiná. Paní doktorka probrala úplně všechno. Diabetes I. typu, II. typu, cukrovku Lada. Stravování, první lékař, který doporučuje teplé večeře. Z docela prozaického důvodu. Že teplého jídla se člověk víc nají a nekonzumuje takové množství kalorií, jako když jí chleba s něčím. Dozvěděli jsme se, jak cukrovka vzniká a jak se léčí. Jak funguje inzulin a jak metformin. Přednáška byla naprosto dokonalá. Ale co nás fascinovalo, způsob, jak to paní doktorka vykládala. Po 46 letech s cukrovkou jsem najednou měla pocit, že nastává nová edukační éra. Všechno bylo řečeno tak polopaticky, skoro jako by se to říkalo dětem, ale přitom pro dospělé. Mně se to skutečně moc líbilo a když jsem opouštěla kulturní dům a viděla na chodníku " diskuzní kroužek", bylo mě jasné, že se probírá přednáška. A pak by se mohlo říct, že se probírá jedno a totéž. KDEPAK! Vyplatí se chodit na přednášky.
Takže členská schůze byla tentokrát velmi povedená. Příští bude na podzim 10.11.2015.
Loučím se a přeji krásné jaro. Růžena

Zelenina v zimě

6. dubna 2015 v 14:48 | Růžena |  Dia klub
Ve čtvrtek se konal další diaklub ne téma "Výživa diabetiků". Přednášela Bc. Romana Fatková, nutriční terapeutka z I. interní kliniky FN Plzeň Lochotín.
Probírali jsme konzumaci zeleniny v zimě. Okurky, papriky, rajčata, zkrátka zelenina vypěstovaná ve sklenících, obsahuje mimo sezónu velké množství dusíku, protože dusík ze zeleniny odstraňuje sluneční záření. Proto není vhodné v zimě tyhle druhy zeleniny konzumovat. Je to těžké, já sama jím tuhle zeleninu po celý rok. Přes zimu bychom měli jíst zeleninu dušenou, tu místní, mrkev, červenou řepu, zelný nebo celerový salát. Měli bychom jíst častěji brambory. Zvláštní důraz se klade na konzumaci bílkovin. Ta je velmi důležitá v každém věkovém období.
Tentokrát byla účast vysoká. Přišli i úplně noví lidé. A opět se dlouho diskutovalo.
Zdraví Růžena

Život s cukrovkou

6. dubna 2015 v 14:26 | Růžena |  Život s cukrovkou
Máme tady jaro. Jaro znamená velký úklid, přesazování bonsají a dát zkrátka všechno do pořádku, aby to bylo pěkné. Pěstuji bonsaje. Je to velmi příjemný i když náročný koníček. Náročný hlavně na čas a trpělivost. Úžasný na psychiku. Jablůňka už má hodně nalitá poupata, skoro všechny stromečky už mají miniaturní lístečky. Prostě nádhera.
Už jsem se zmiňovala, že pro diabetika je psychika velmi důležitá. Proto je dobré mít něco, co nás povznáší. V mladším věku pro mne hodně znamenala kultura. Tu jsme mohli v jakémkoli množství i v pro nás diabetiky "dobách kamenných." V zaměstnání bylo pohybu dost, ještě pravidelné domácí cvičení, takže záliby spíše duchovní. Teď když nechodím do práce, musí být koníčky hlavně pohybové, ale i duše chce svoje. Prostě od každého něco.
Život s cukrovkou je dost podobný tomu bez cukrovky. Má ovšem svá specifika. Tak mě napadá, že cukrovka je vlastně jako milenec-milenka. Člověk by měl dělat všechno pro to, aby byla spokojená. Kdo tohle pochopí a řídí se tím, je z valné části v pohodě. Cukrovka je jednou z nemocí, kterou můžete ovlivnit sami. Je to výhoda i nevýhoda. Pro spoustu lidí je mnohem snazší polykat tablety, než měnit životní návyky. Hlavně pro ty, u kterých se zjistí diabetes v dospělém věku. Pro každého diabetika to znamená začít se starat o to co jím a kolik toho jím. Snažit se hýbat. Jakkoli, ale hýbat. Už i proto, abychom předcházeli dalším onemocněním. Lidé se zdravým životním stylem jsou na tom většinou líp. Píchat si inzulín a počítat s tím, že s množstvím vpichů mohou začít komplikace se vstřebáváním inzulínu. Po těch 30 - 40 letech určitě ano. Musíme počítat s tím, že každé sebemenší onemocnění nám cukrovku většinou zhorší. Proto je dobré se vzdělávat, abychom na to byli schopni zareagovat.
Jednu výhodu, alespoň pro mne, cukrovka má. Nutí člověka dělat věci, které by možná nedělal. Nazývám to nakopnutím. To přišlo vždy v okamžiku, kdy se mě někdo snažil přesvědčit o tom, že něco nemůžu nebo nezvládu proto, že jsem diabetik. V hlavě se rozsvítí červená kontrolka: Já tě ukážu, co může diabetik. Nikdy se nestalo, že bych něco nezvládla z důvodu diabetu.
A pak je tu ještě nevýhoda. Ošklivá a zlá. Ta přijde, když se snažíte žít podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a výsledky tomu neodpovídají. Ale to se prostě občas stane a je dobré vědět, že se to prostě může stát a že zase bude líp. To mně osobně na cukrovce nejvíc vadí. Ale je to tak.
Kdyby byl někdo hodně zoufalý, lidé si rádi kladou otázku :Proč zrovna já? Uvědomte si, prosím, že jsou mnohem horší nemoci, se kterými se nedá dělat vůbec nic. My, diabetici, můžeme bojovat. Nakonec to děláme pro sebe, pro své zdraví.
Krásné jaro a hodně sluníčka Mrkající přeje Růžena