Prosinec 2014

Krásné Vánoce a PF 2015

22. prosince 2014 v 13:14 Přání a další sdělení


KRÁSNÉ A POHODOVÉ VÁNOCE

PF 2015
přeje výbor Svazu diabetiků Plzeň
Rekondice I. - Tak tady to všechno začalo

21. prosince 2014 v 20:22 Rekondice

Klinikgruppe Dr. Guth

Telefon
038355 70-0038355 70-0
Nemocnice Charles Castle
... náš cíl: nejlepší medicína v polích
  • Srdce, hrudní a cévní chirurgie
  • Kardiologie
  • Angiologie
  • Dospělé a dětské cukrovky
Historie léčby diabetu v Karlsburgu

1407
První zmínka o místě Karl hrad jako "Gnatzkow"
1771
Přejmenování Gnatzkow včas,"Carl Castle Švédsko podle jméno vlastníka zboží" Carlsburg, spočítat Carl von Bohlen
1773
Dokončení barokního zámku
Schloss
01.09.1930
Založení prvního německého domova diabetiků v Garz, Rujána
1937
Publikace "Garzer teorie" terapie a rehabilitace pacientů s diabetes mellitus od Prof. Gerhardt Katsch (1887-1961)
Gerhardt_Katsch
15.10.1945
Vláda Mecklenburg zpřístupní Karl Castle 2. diabetik domů
12.10.1950
Bude diabetické domů Ústav výzkumu cukrovky a léčby na základě rozhodnutí Rady ministrů NDR
02.08.1952
Předání budov A a B na základě Karlsburg hrad pro experimentální diabetes výzkum
1952
Založení mateřské oddělení těhotná diabetiků
Institut2
1954
Dokončení domu lůžek pro klinickou léčbu diabetu
1972Institut1
Institut pro diabetes je ústřední Ústav pro diabetes "Gerhardt Katsch" a založení, vedení výzkumu a centralizované organizace léčby diabetes mellitus v NDR
1978
Stavební Poradna pro diabetické děti
Kinderklinik-Neubau1
1986
Jmenování do spolupracujících Center Světové zdravotnické organizace (WHO)
1990
Specializované nemocnice pro diabetes a metabolických onemocnění "Gerhardt Katsch" je podřízen se ministerstvo z Meklenbursko-Západní Pomořansko, sociální
01.01.1994
Převzal nemocnici skupiny Dr. Guth, Hamburg
Zavedení dvou nových kontaktních míst pro kardiochirurgii a kardiologie kromě diabetologie
10.10.1994
Položení základního kamene pro novou budovu (kardiologie, kardiochirurgie):
Dr. Gerhard Guth (uprostřed) spolu s architektem Pan Wolf-Dirk Rau (vlevo) a bývalý ministr ze sociálních věcí Dr. Klaus Gollert (vpravo)
Grundsteinlegung_Neubau
01.12.1994
Uvedení do provozu laboratoří, obalu srdeční katetr
HKL-Container
10.04.1995
Uvedení do provozu kontejner operační sály a 1 operace otevřené srdce v Karlsburg
OP-Container
25.10.1996
Inaugurace první fáze
Uvedení do provozu srdeční katetrizace laboratoří, operační sály, jednotky intenzivní péče a kardiologii a kardiochirurgii stanic
25.10.1997
Slavnostní otevření druhé fáze výstavby
Předání lůžek kompletně zrekonstruovaný dům (stará budova z roku 1954) a nové dětské nemocnice
Haupteingang

Proč zrovna tyhle stránky?

V roce 1959 navštívil MUDr. Vladimír Piroch, diabetolog Západočeského kraje a primář interny Státní fakultní nemocnice v Plzni , v NDR ústav pro léčení diabetu v Karlsburgu.
V té době v NDR uplatňovali léčebnou metodu dr. Katsche. Tuto metodu studoval v NDR nejprve prof. dr. Bobek a později MUDr. Piroch.Tato metoda spočívala především v umírněnosti, pravidelnosti a fyzické aktivitě pacientů.
Když dva dělají totéž, není to totéž.
V NDR měli kliniku, kde bylo vše pro diabetiky a tam pacienty učili s touto nemocí žít. Zcela kompletně, včetně vaření, pohybu, atd.
Mudr. Piroch u nás zavedl něco, čemu se zprvu říkalo nemocnice v přírodě, nyní jim říkáme diabetické rekondice. V areálech pionýrských táborů se konaly týdenní turnusy. Nově diagnostikovaní pacienti dostali "neschopenku" a pobyt na táboře byl vedený jako pobyt v nemocnici. Zde jsme se dozvídali všechno, co v té době bylo možné se dozvědět. Od píchání inzulinu, nauku o potravinách, jídelníčky a hlavně pohyb. Hodina pádlování, hodina posilování, míčové hry a výlety.
Zúčastnila jsem se táborů vícekrát, ale nejvíc vzpomínám na ten úplně první.Asi rok a půl po zjištění diabetu. První den byl fajn, ten druhý už byl horší, ale ten třetí..... Ráno jsem se vzbudila a zjistila jsem, že nemůžu vstát. Nebyl to ale jen můj problém. Všechno nás tak bolelo, že každý pohyb působil obrovskou bolest. A dodnes vidím ten rituál vstávání. a po snídani znova cvičit. Neexistovaly žádné úlevy. Bylo to velice tvrdé, ale učilo nás to odříkání a sebekázni. Pacienti reagovali různě. Část lidí to akceptovala, část to vedlo k pravému opaku. Obrovskou výhodou už tenkrát pro nás byla dostupnost vždy nejnovějších informací o cukrovce. To si myslím že je pro diabetika to nejdůležitější. Mít informace a umět je využít.
Ale krásné bylo, že i při tom velmi tvrdém drilu bylo vždy místo na legraci. Neuvěřitelnou. Diabetici jsou lidé stejní jako ti zdraví, takže jsou mezi námi kuřáci, milovníci alkoholu, atd. V táboře byly vytvořeny vždy 3 skupiny pacientů a každá dělala něco jiného. Jednou jsme se takhhle vrátili z výletu a museli přejít tělocvičnu. Uprostřed tělocvičny bylo ze žíněnky udělané lůžko. V něm ležela oblečená a namalovaná činka. Z pod přikrýnky vykukovaly "obuté" nohy v teniskách. Vedle lůžka ležel pěkně srovnaný zapalovač, krabička cigaret a placatice. Úspěch to mělo veliký.
Háček byl v tom, že aby něco takového mohli "pachatelé" provést v uzamčené budově, museli do tělocvičny vlézt horním větracím okýnkem v okně a museli se pěkně nadřít. Svědčí to o tom, že i při tom tvrdém drilu byla nakonec pohoda. Nebyl den, aby se nějaká legrácka neudála.
Mínus byl ovšem v tom, že v reálném životě se podle toho žít nedalo. Být zaměstnaný a přitom cvičit denně 3 hodiny prostě nelze. Takže většinou se diabetes "rozházel". Ale v každém případě přínos byl určitě velký.
Nějaké fotografie se z té doby ovšem zachovaly, můžete se podívat do fotogalerie.
To byl začátek nynějších rekondic. Příště se zase podíváme kousek dál.
Probírám se historií rekondic a napadlo mě, jak to asi teď vypadá v Karlsburgu. A v dnešní internetové době není přece problém něco zjistit. Zadala jsem název města a léčebny do vyhledávače a měla úžasný pocit z výsledku. Škoda veliká, že je to z Plzně 670 km. To je přece jen moc daleko.
Žijeme pro cukrovku přímo v luxusní době. Ale vzpomínání je krásná věc. Hlavně proto, že my, diabetici, se máme čím dál tím líp. Už proto je život krásný.
Dnes se s vámi loučím. Zase příště. Růžena

Představujeme se

9. prosince 2014 v 20:31 Naše činnost
Jsme Svaz diabetiků ČR, pobočný spolek Plzeň.
Parta většinou dlouhodobých diabetiků a přátel diabetiků.
Protože víme, co život s diabetem obnáší a jaké má diabetik potřeby, snažíme se svoji činnost tomu přispůsobovat.
Svaz diabetiků vznikl krátce po převratu. Neměli jsme potřebné vědomosti, byli jsme hladoví po informacích a nadšeni z "novinek", které byly v západním světě už pasé. Vstupovali jsme do Svazu s nadšením a očekáváním, co nám přinese.
Naše generace zatím zestárla a my bychom rádi mezi sebou uvítali mladší ročníky.
Doba se hodně změnila, ale jedno zůstalo stejné. Přes všechny vymoženosti je cukrovka stále nevyléčitelná a to, co všichni diabetici potřebují nejvíce, jsou informace, vědomosti. Čím víc vím o své nemoci, tím jsem na tom lépe. Pak je pochopitelně důležitá ukázněnost. Ale tu už musí najít každý v sobě sám.
Z toho vyplývá naše činnost.
1. Pořádáme 2x v týdnu cvičení pro diabetiky, 2x v týdnu plavání a cvičení v bazénu
2. Poradenské čtvrtky. Každý čtvrtek kromě prázdnin má jeden z nás službu od 15- 17 hod.
Zde si můžete podat přihlášku, zaplatit členské příspěvky, změřit TK, zapůjčit odbornou literaturu. Pomůžeme a poradíme.
3.Dia kluby Odborné přednášky obsahující všechna témata týkající se diabetu. Přednáší nám sestry, většinou bakalářky, z Diabetologického centra FN v Plzni.Výhodou těchto akcí je, že to nejsou jen suché přednášky. Můžeme diskutovat a ptát se v podstatě na cokoli, co se týká diabetu.
4. Diabetické rekondice Víkendové nebo týdenní edukace. Na těchto rekondicích se naučíte vše, co pro život s cukrovkou potřebujete. Po celou dobu rekondice je přítomen lékař, edukační sestra, dietní sestra...Program je dokonalý, alespoň v mých očích ano.
Tohle je v kostce naše činnost. Chtěla bych vás provázet děním v naší organizaci a také bych vám ráda něco řekla o minulosti. O tom, jak to bylo dřív. Jaká byla léčba, jak se nám žilo a hlavně o tom, že život s cukrovkou byl a je v podstatě skoro stejný, jako život bez ní. Jen musíme chtít na sobě a na své nemoci pracovat.
Budu ráda, když se někdo podělí o své zkušenosti. Tímto nabízím i možnost členství v naší organizaci. Uvítáme i připomínky a případné náměty pro další činnost.
Těším se na příště. Zdraví vás Růžena